Jedną z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu jest wybór projektu domu.
Poddasze ma swój niepowtarzalny klimat. Jeśli jednak decydujemy się na budowę domu, warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu od strony praktycznej.
Poddasze użytkowe kojarzy nam się z przytulnym miejscem, które stworzone jest do odpoczynku i relaksu.
Zalety domów z poddaszem:
- wyróżniają się funkcjonalnie rozplanowanym układem wnętrza oraz maksymalnym wykorzystaniem dostępnej powierzchni. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują niewielkie gabarytowo budynki. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr – na poddaszu planuje się sypialnie, pokoje dzieci lub gabinety do pracy.
- lepiej wykorzystuje przestrzeń działki niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Stąd osoby, które dysponują małą a może wąską działką powinny rozważyć takie rozwiązanie
- dogodne rozdzielenie sfery intymnej od sfery dziennej, także tej dostępnej dla gości (strefa dzienna jest zaplanowana na parterze, a strefa nocna, prywatna, dziecięca- na piętrze). Wybierając poddasze możemy zwiększyć ilość łazienek i sypialni, a także cieszyć się doskonałym widokiem okna, czy balkonu.
- cechują się wysoką energooszczędnością.
- możliwość doskonałego naświetlenia wnętrz – jeśli dom jest korzystnie usytuowany względem słońca. Pozwala to na znacznie lepsze wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Okna, balkony, loggie lub taras zaplanowane wyżej z pewnością będą pozytywnie nastrajały mieszkańców domu szczególnie wtedy, gdy z naszej działki rozciągają się piękne widoki.
- ostateczny wygląd jest zawsze bardzo atrakcyjny. Ściany, są urozmaicone przez liczne załamania dachu, balkony czy lukarny. Ponadto pokoje na poddaszu cechują się bardzo oryginalnym i klimatycznym wzornictwem, dając nam ciepło i rodzinną atmosferę.
- przemyślane wykorzystanie skosów na poddaszu z przeznaczeniem ich na schowki, spowoduje, że nie będziesz musiał zagracać swoich pokoi nieustawnymi czy mało pojemnymi szafami i regałami
- wybór dachu zależy od kilku czynników. Im mniej skomplikowany dach, tym mniejsze koszty jego wykonania. Dachy czterospadowe mogą się wydawać atrakcyjne pod względem estetycznym, ale pozostawiają najmniej miejsca na aranżację poddasza. Bardziej funkcjonalne są dachy dwuspadowe.
- dom może powstawać etapami, tj. najpierw możemy wykończyć i oddać do użytku parter, a realizować prace na poddaszu– co jest nie bez znaczenia dla domowego budżetu
Zobacz także: