Marzymy o własnym , bezpiecznym miejscu. Rozpoczynając swoja przygodę z budową domu pierwszym etapem procesu jest zakup działki. Jest to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, dlatego tez musimy zwrócić uwagę na parę szczegółów.

Przede wszystkim kwestie formalne. Warto sprawdzić pobierając wypis z księgi wieczystej w wydziale Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym lub na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

W wypisie znajdziemy informacje o tym czy działka nie jest obciążona hipoteką czy służebnością drogi . Ponadto w księdze wieczystej będzie dokładna informacja o jej powierzchni.
W urzędzie gminy bądź na stronach internetowych urzędu gminy danej miejscowości sprawdzimy czy działka posiada miejscowy plan zagospodarowania czy trzeba składać wniosek o warunki zabudowy. Jeżeli działka ma już miejscowy plan zagospodarowania znacznie skróci to czas budowy domu. Warto zobaczyć również czy działka nie znajduje się na obszarach chronionych, leśnych, rolnych czy wyjętych z użytkowania.

Czasami zastanawiamy się, czy kupić tańsza działkę w gorszej lokalizacji czy też droższą w lepszej lokalizacji. Warto więc w tym przypadku sprawdzić grunt na działce i ukształtowanie terenu. Ponieważ może się zdarzyć, że przez złe warunki gruntowe fundament będzie o wiele droższy i finalnie budowa domu na tańszej działce będzie wyższa niż od razu zakup wymarzonego terenu pod budowę domu. Te informację często można znaleźć na geoportalu https://www.geoportal.gov.pl

Po pierwszej wizycie na działce trzeba zwrócić uwagę na jej kształt.

Działki wąskie o nieregularnych kształtach będą wymagały dostosowanego projektu i mogą wymagać trochę kompromisów z naszej strony.

Orientacja działki, czyli położenie względem stron świata to również element, który będzie miał wpływ na nasze życie w nowym domu. Po stronie południowej warto rozmieścić salon w domu i taras. Część gospodarcza, garaż, pomieszczenie techniczne, spiżarnia powinna być od północy. To dobra lokalizacja także dla okien kuchennych i wejścia do domu a więc wjazdu na działkę. Z kolei okna sypialniane czy pokoju dziecięcego dobrze, by wychodziły na wschód.
Najbardziej korzystne położenie ogrodu to południe i zachód tu rośliny i drzewa mają najwięcej słońca w ciągu dnia. I tutaj zadrzewienie to również ważny aspekt w momencie zakupu działki, ponieważ każde usunięcie drzewa z terenu działki wymaga uzyskania zezwolenia. Chyba, że jego rozmiary nie przekraczają wymiarów podanych w rozporządzeniu.
Należy sprawdzić czy doprowadzone są media do działki takie jak prąd, gaz, woda czy kanalizacja. To jakie media i jak daleko od działki są doprowadzone ma również wpływ na jej cenę.
Dostęp do drogi publicznej – jaki jest dojazd do działki, czy jest wygodny, czy droga jest szeroka, czy droga dojazdowa jest drogą służebną.

Wybierz Domy Domikon

unikalna konstrukcja i ennergooszczędne rozwiązania