Przy wyborze projektu domu zawsze pojawia się pytanie jaki dom wybrać:
parterowy, piętrowy, a może dom z poddaszem.
Każdy rodzaj ma swoje zalety jak i wady.
Jakie są główne zalety wyboru domu piętrowego?

Jednym z atutów domu piętrowego to elegancka, zrównoważona bryła i niewielkie minimalne wymiary działki niezbędne do jego zbudowania. Mała działka to również niższy koszt gruntu, a gdy parcela jest duża, można ją w przyszłości podzielić i część sprzedać albo oddać dzieciom, aby mogły się wybudować obok rodziców.

Porównując z domem parterowym działka może być blisko o 50% mniejsza przy takiej samej powierzchni użytkowej domu.

Metraż budynku jest rozłożony na dwa piętra.
Dużą zaletą domów piętrowych jest to, że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają pełnowartościową wysokość i można wykorzystać całą ich powierzchnię – pozwala na to brak skosów.
Wnętrza na piętrze są również przestronniejsze niż na poddaszu ze skosami. Pomieszczenia na piętrze mogą być lepiej doświetlone oknami elewacyjnymi zapewniającymi – inaczej niż okna połaciowe – widok na ogród.

Dom piętrowy jest najczęstszym wyborem wśród tych osób, które w przyszłości chciałyby wygospodarować osobną przestrzeń, np. dla swoich dorosłych już dzieci. Osobne piętro zapewnia obu stronom znacznie więcej prywatności i swobody. Dodatkowa kondygnacja przydaje się również w przypadku większych rodzin, gdzie konieczne jest urządzenie kilku sypialni.
Prywatna strefa na górze, pozwala na chwilę odpocząć nawet, gdy na dole odbywa się przyjęcie. Ponadto piętro może być przeznaczone dla dzieci wraz z ich twórczym bałaganem, a parter będzie stanowił oazę i miejsce spokoju.

Zanim wybierzemy projekt domu a nawet jeszcze przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy – określają one, jakie są wymagania wobec naszego domu.

Wybierz Domy Domikon

unikalna konstrukcja i ennergooszczędne rozwiązania