Dowiedz się, który z wariantów domu jest najkorzystniejszy cenowo w budowie w technologii ciężkiego prefabrykowanego szkieletu.
Trafiają do nas pytania od Klientów rozważających budowę domów parterowych, piętrowych, z użytkowym poddaszem oraz bliźniaków. Zainteresowanie różnymi wariantami budowy wynika z wielu powodów, np. stosunkowo niższej ceny zakupu gruntu w przypadku postawienia na nim domu bliźniaka (lub kilku domów), czasu realizacji czy nawet upodobań estetycznych. Jednak w największej ilości przypadków pierwsze kryterium wyboru stanowi cena budowy.
Dom bliźniak
Dom dwukondygnacyjny
Dom z poddaszem użytkowym
Dom parterowy
Z doświadczenia wiemy, że najkorzystniej jest zastosować dach dwuspadowy z użytkowym poddaszem. Im ostrzejszy kąt nachylenia dachu, tym mniej strat powstaje na tzw. „powierzchni nieużytkowej”. Bliźniak w budowie jest również nieco tańszy, choć nie o tyle, co dom z użytkowym poddaszem. Dlaczego? Ponieważ oszczędzamy na dwóch ścianach elewacji bocznej oraz na dwóch stronach wykończenia dachu. Natomiast, w jego konstrukcji zachodzi potrzeba zastosowania w ścianach sąsiadujących (oddzielających obie części użytkowe budynku) specjalnych norm przeciwpożarowych. Zatem, coś za coś, lecz sama budowa takiego domu powinna wygenerować nieznacznie mniejsze koszty. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku domu piętrowego. Tutaj z kolei koszt generowany jest przez zastosowanie większej ilości elementów konstrukcyjnych, niezbędnych do podniesienia budynku ku górze o jedną kondygnację. W zamian za to, otrzymujemy większą powierzchnię użytkową na fundamencie o takiej samej powierzchni jak na przykład dla domu parterowego czy domu z poddaszem użytkowym.
Mieliśmy przypadki, w których Nasi Klienci rezygnowali z budowy domu bliźniaka na rzecz budowy 2-3 domów stojących oddzielnie na jednym gruncie. Powodem zmiany decyzji było obniżenie ceny za każdy oddzielny dom, które stosujemy w przypadku budowy więcej niż jednego domu przez jednego inwestora.
Wniosek Na wysokość ceny domu ma wpływ ilość elementów konstrukcyjnych wykorzystanych podczas jego budowy (ilość przekłada się na stopień skomplikowania konstrukcji), którą dzielimy przez ilość metrów kwadratowych całkowitej powierzchni. Nie jest to jednak jedyny czynnik cenotwórczy.
Zobacz także: