MIEJSOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Ogromnym ułatwieniem dla Inwestorów jest posiadanie działki, na której przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wtedy nie trzeba czekać na dezyzję o warunkach zabudowy tylko wystarczy sprawdzić na geoportalu online.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest aktem prawa miejscowego, zbudowanego na kanwie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Różnica między studium, a MPZP polega na tym, że MPZP jest aktem prawa miejscowego, natomiast studium jest tylko opracowaniem poprzedzającym sporządzenie planu miejscowego. Zapisy MPZP nie mogą odbiegać od zapisów studium.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem mającym na celu utrzymanie ładu przestrzenno – krajobrazowego, jak również wskazanie miejsc rozwoju gminy, miasta czy dzielnicy miasta
Przyszły inwestor, aby uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę musi sprawdzić w MPZP, na jakie cele jest przeznaczona działka, na której ma być budowany np. dom mieszkalny. Organ wydający decyzje o pozwoleniu na budowę sprawdza zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Najlepiej będzie, gdy do dokumentacji o pozwoleniu na budowę dołączymy wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy pamiętać, że projekt domu nie może odbiegać od wytycznych zawartych w MPZP. W sytuacji, gdy działka nie jest objęta planem miejscowym, inwestor starający się o pozwolenie na budowę jest zobowiązany do posiadania decyzji o warunkach zabudowy.
Przyjmowany jest w formie uchwały, która składa się z dwóch części: tekstowej i rysunkowej. Forma tekstowa jest dokładnym opisem planu, w którym określa się przeznaczenie konkretnego terenu, warunki jego zagospodarowania, rodzaj zabudowy i rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.
Załącznikiem do uchwały jest graficzna postać planu, czyli szkic będący wiernym odzwierciedleniem rzeczywistego układu ulic i zabudowy oraz planów ich zagospodarowania wraz ze szczegółową legendą. Kluczem do prawidłowego odczytania planu jest objaśnienie umieszczonych na rysunku symboli i kolorów.
Zobacz także: