Opisujemy konkretne etapy budowy domu w technologii ciężkiego prefabrykowanego szkieletu niemieckiego oraz formalności całego procesu inwestycyjnego i udzielamy porad z nim związanych.
Zakres tematyczny obejmuje etapy, począwszy od zakupu działki budowlanej, przez wybór projektu domu, uzyskanie pozwolenia na budowę, aż do przejęcia budynku do użytkowania.
Zanim zakupisz działkę sprawdź stan prawny działki w Księdze Wieczystej (Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwy dla miejsca położenia działki), czy grunt nie jest obciążony długami, czy działka nie jest obciążona ograniczonym prawem rzeczowym np. czy właściciele sąsiadujących działek nie są uprawnieni do korzystania z przejazdu; odpis z księgi wieczystej jest ważny 3 miesiące od daty wydania.
Pamiętaj: umowa kupna musi mieć formę aktu notarialnego.
Uzyskaj w lokalnym urzędzie informację, czy gmina ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego:
Pamiętaj: do wniosku musisz dołączyć mapę geodezyjną z zaznaczeniem granic działki.
Projekty dzielimy na:
Projekty indywidualne – taki projekt zamówiony u uprawnionego architekta daje poczucie współtworzenia i posiadania produktu niepowtarzalnego. Jest to rozwiązanie o tyle uzasadnione, że koszty zaprojektowania domu przez naszego projektanta według projektu indywidualnego i od razu w technologii ciężkiego prefabrykowanego szkieletu mogą być porównywalne lub nawet niższe niż zakup projektu gotowego w wersji murowanej z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego modyfikacjami oraz adaptacją do działki. Nasi architekci, stworzą projekt dostosowany do Państwa potrzeb i marzeń jak również do wymagań działki.
Pamiętaj: należy podpisać umowę z architektem i określić zakres prac projektowych oraz obowiązki stron umowy!
Projekty gotowe – zakupiony w jednym z wielu biur czy pracowni projektowych daje możliwość wyboru . Możemy również wybudować dom zaprojektowany w technologii murowanej. Dopuszcza zmiany w zakresie aranżacji wnętrza i zastosowanych materiałów. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wybrany projekt jest zgodny z wytycznymi podanymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Każdy projekt gotowy zostanie włączony w skład projektu budowlanego dopiero po zaadaptowaniu go do warunków miejscowych (wrysowaniem projektu w mapy, dostosowania fundamentów do parametrów gruntowych) przez uprawnionego projektanta oraz wykonaniu projektu zagospodarowania działki. Projektant adaptujący może wprowadzić zmiany w projekcie gotowym, które wykraczają poza zakres podany w projekcie, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody autora. Od września 2020roku projekt techniczny musi być dostarczony do odbioru w danej technologii.
Aby uzyskać pozwolenie na budowę:
Na minimum 7 dni przed rozpoczęciem robót należy zawiadomić właściwy organ (starostwo) o terminie rozpoczęcia robót. Do zawiadomienia (gotowy formularz) dołączamy oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową i inspektora nadzoru (jeśli będzie wymagany lub sami go powołamy), zaświadczenia o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego oraz informacje zawierające dane bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Inwestycja może być realizowana w dwojaki sposób:
O zakończeniu budowy należy powiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego. Do zawiadomienia musimy dołączyć:
Jeżeli w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia nie zostanie zgłoszony żaden sprzeciw w formie decyzji, można przystąpić do użytkowania obiektu.
Zobacz także: